Okuyucular soruyor: Ilkokul Veli Toplantısında Ne Konuşulur?

Veli toplantısında neler yapılmalı?

Veli toplantısı, bir öğrencinin okuldaki durumunu tartışmak, akademik ve davranışsal sorunlarına çözüm bulmak için düzenlenir. Öğrencilerin bireysel konulardaki güçlü ve zayıf yönleri, müfredat dışı becerileri ve yeterlilik düzeyleri değerlendirilir.

Veli toplantısında öğretmene ne sorulur?

Bu yıl ne tür bir öğrenme stratejisi izlemeliyiz? Bulunduğu döneme en uygunu hangisi? Sizin kullanmakta zorlandığını fakat bizim ulaşabileceğimiz kaynaklar nelerdir? Öğrencimin bireysel öğrenmelerini destekleyecek teknolojik araçlar nelerdir? Sınıftaki en büyük engeli aşma noktasında öğrencimi nasıl destekleyebilirim?

Veli toplantısında öğretmen nasıl davranmalı?

Aileye karşı öğretmen, saygıya ve güvene dayalı bir ilişki kurmalı, “gülümseyerek karşılama”, “elini sıkarak selamlama” gibi nezaket kurallarına dikkat edilmeli. Veli görüşmelerinde, öğrencinin hatalarından çok hatalarının çözümü için neler yapılacağı konuşulmalı.

Veli toplantısı yapmak zorunlu mu?

MEB’in Okul- Veli iş Birliği konulu genelgesine göre; okullarda veli toplantıları yapılmak zorundadır.

Veli Toplantısı kaç kez yapılır?

Bu amaçla; resmi ve özel okullarda, okul- aile ve öğretmenler arasında iş birliğini gerçekleştirmek, velileri öğrencilerin gelişim dönemleri ve akademik durumları hakkında bilgilendirmek, okula sahip çıkmalarını sağlamak ve etkin bir şekilde eğitim hizmetlerine katmak üzere bir eğitim-öğretim yılında en az iki kez

Sınıf Toplantıları Neden Önemlidir?

Sınıf veli toplantıları velilerin okula katılımlarını sağlamak, ayrıca öğrencilerin gelişim ve akademik yeterlikleri ile ilgili velilere dönüt verebilmek açısından son derece önemlidir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ilkokul Yerleştirmeleri Ne Zaman?

Zor Veli ne demek?

ZOR VELİ DAVRANIŞARININ ÖZELLİKLERİ – Çocukları ile ilgili konularda aşırıya kaçan hassasiyet gösterirler ve doğal kabul edilebilecek her detayı risk olarak görürler. – Yaşadıklarını söyledikleri sorunun kaynağı olarak kendilerini değil, okulu görürler ve çoğu zaman çözümünde sorumluluk almak istemezler.

Iyi bir veli nasıl olur?

İyi bir veli:

  • Çocuklarının ilk öğretmeni olduğu bilinciyle hareket eden.
  • Çocuğunu dinleyen ve önemseyen.
  • Çocuğuna istemediği halde kurstan kursa koşturmayan.
  • Hal, hareket ve davranışlarıyla çocuğuna rol model olabilen.
  • Çocuğu akranlarıyla mukayese etmeyen, psikolojik baskı uygulamayan.

Iyi bir öğretmen nasıl olmalı?

Buna bağlı olarak, genel çerçevede tanımlanabilecek ideal ve etkili öğretmenin 7 temel özelliğini şöyle sıralayabiliriz.

  1. Alan bilgisi güçlü olmalı
  2. Derin düşündürme becerisi olmalı
  3. Pozitif ve motive edici bir enerjisi olmalı
  4. Espri algılama ve yapma yeteneği olmalı
  5. İnsani değerleri yüksek olmalı

Öğretmenler hafta sonu veli toplantısı yapılabilir mi?

Yukarıdaki mevzuat hükümlerine göre; Yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile mesai günleri saat 17.00’den sonra başlayan saatlerde eğitim öğretimi aksatmamak adına yapılan okul aile birliği ve veli toplantılarına öğretmenler ve personel resen katılmaya zorlanamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *