FAQ: Çocuğun Okul Korkusu Nasıl Yenilir?

Okul korkusu nasıl oluşur?

Çocuğun ebeveynlerden birini veya başka bir yakınını kaybetmesi, aileden birinin hastaneye yatması, Anne-babanın uzun süren geçimsizlikleri, Okulda öğretmen ya da arkadaşlarınca küçük düşürülme, korkutulma, Ailede sosyo-ekonomik kriz halleri gibi nedenlerle çocuklarda okul korkusu gelişebilir.

Okul korkusunu nasıl yenebilirim?

İşte okul korkusunu yenmenin basit yolları;

  1. 1.Onu Anladığınızı Gösterin; Empati Kurun.
  2. 2. Okula Gitmek Zorunda Olduğunu Belirtin.
  3. 3.Öğretmenini Bilgilendirin, Tedbirli Olun.
  4. 4. Okulun Sosyal Yönünü Ortaya Çıkarın.
  5. 5.Şikâyetlerine Kulak Verin, İhmal Etmeyin.
  6. 6.Profesyonel Destek Alın; Oyun Ablası Seçin.

Okuldan neden korkulur?

Okul korkusunun nedenleri nelerdir? Öğretmen baskısı, öğrencinin okul ortamında başaramadığı ya da anlamadığı dersler konusunda eğitmen tarafından aşırı tepki gösterilmesi, uygun olmayan sınıf düzeni, arkadaş çevresinin alay etmesi gibi durumlar öğrencinin okul fobisini geliştirerek depresyona girmesine sebep olabilir.

Okul fobisi ne kadar sürer?

Okul korkusu çocuğun çeşitli nedenlerle 3 günden daha fazla süre okula gitmek istememesi, gitmeden önce çok söylenmesi, okula gittiğinde de eve gitmek için çok ısrarcı olması durumudur. Bu durum 1-2 hafta da sürebilir.

Çocuklarda okul korkusu nedir?

Okul fobisi, çocuğun okula gitme konusunda isteksiz olması veya okula gitmeyi tamamen reddetmesi durumudur. Okul fobisi denildiğinde anlaşılması gereken şiddetli bir kaygı ile çocuğun okula gitmek istememe söz konusudur.

Okul fobisi olan çocuğa ne yapılmalı?

Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Okul Kış Tatili Ne Zaman 2019?

Okul reddi nedir?

Okul reddi, çocukların anksiyete ve depresyon gibi duygusal sorunlar nedeni ile okula devam edememesi olarak tanımlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *