FAQ: E Okul Alan Seçimi Nasıl Yapılır?

Lisede alan seçimi ne zaman 2020?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesine göre, Anadolu meslek liselerinde daha önce 10’uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçimleri artık rehberlik hizmetlerinin ardından 9’uncu sınıflarda yapılıyor. Bu yıl alan seçimi işlemleri 26 Eylül – 1 Ekim 2020 tarihleri arasında tamamlandı.

Lisede alan seçimi kaçıncı sınıfta 2020?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemesi ile beraber alan tercihleri artık 9. sınıfta gerçekleştiriliyor.

AMP sonuçları nasıl öğrenilir?

MBY sınavıyla öğrenci alınan denizcilik alanı ile sağlık hizmetleri alanına diğer alanlardan geçiş yapılmaz. ATP ve AMP yerleştirme sonuçları 17 Haziran 2018 saat 15:00 da ilan edilecektir. Sonuçlar okulun http://kirikkaleataturkasml.meb.k12.tr adresinden duyurulacaktır.

Lisede alan seçimi neye göre yapılır?

Lise seçiminiz size, seçeceğiniz alan ile ilgili küçük detaylar vermektedir. Mesela Fen Lisesi ‘nde okuyan birinin sayısal alandan başka bir alan tercihi yoktur. Bunun dışında, lise tercihi yaparken lisenin mezun grafiğine ve başarı ortalamasına bakarak değerlendirme yaparsanız eğer, ortalama bir fikriniz olacaktır.

9 sınıflar alan seçimi ne zaman 2020?

9. sınıf öğrencilerinin alan seçim işlemlerini 26 Eylül – 1 Ekim 2020 tarihleri arasında e-okul üzerinden yapabilirsiniz.

You might be interested:  Okul Müdürü Ne Yapar?

9 sınıf alan seçimi 2021 ne zaman?

9. ve 10. Sınıf öğrencilerimiz 7-18 Haziran 2021 tarihleri arasında alanlarına ait istedikleri dalları tercih edeceklerdir. Öğrencilerimiz bu işlemler için aşağıda bulunan Dal Seçim Formunu-EK-2 ‘yi doldurduktan sonra Okul İdaresine teslim ederek veya okula gelip EK-2 Formu okulda doldurarak dal seçimi yapacaklardır.

Lise Sayısal Sözel ve Eşit Ağırlık ne zaman seçilir?

Lise öğrencileri dokuzuncu sınıf eğitiminden sonra, diğer 3 yıl sonrası için sözel, eşit ağırlık veya sayısal bölüm seçer. Bu yıllarda alacağı eğitim için ağırlıklı olarak hangi dersleri alacağına karar verir. Eşit ağırlık adı EA veya Türkçe-Matematik olarak bilinen TM adıyla da adlandırılır.

Anadolu liselerinde hangi bölümler var?

Anadolu Lisesi mezunları; Sayısal alanından ( Tıp, Eczacılık, Mühendislik vb.), Eşit Ağırlık alanından (Hukuk, İşletme, Psikoloji vb.), Sözel alanından (Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Tarih vb.), Yabancı dil alanından (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim ve Tercümanlık vb.) birçok bölüme yerleşmektedir.

Lisede sınıflar değişir mi?

Bazı okullarda idare her yıl sınıfları değiştiriyor. Onun dışında Anadolu liselerinde 11. sınıfta alan seçimi yüzünden mecburen değişiyor.

Meslek lisesi alan seçimi sonuçları 2020 nasıl öğrenilir?

LİSE ALAN SEÇİMİ SONUÇLARI NASIL YAPILACAK? Lise alan seçim sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr/ adresi üzerinden açıklanacak. Öğrenciler e-Okul bilgileri ile giriş yaparak sonuçları öğrenebilecek.

Meslek programı alana geçiş sonuçları nasıl öğrenilir?

– Tercih ve yerleştirmeyle ilgili bilgilendirme ve işlemler http://www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacak. Yerleştirme sonuçları 22 Haziran’da https://e-okul.meb.gov.tr ve Veli Bilgilendirme Sistemi’nden duyurulacak.

Meslek lisesi dal seçimi sonuçları nereden öğrenilir?

ALAN SEÇİMİ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Anadolu Meslek Lisesi, alan seçimi yerleştirme sonuçları e-Okul üzerinden 2 Ekim yani bugün ilan edilecek. Yerleştirme sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar e-Okul üzerinden öğrenci T.C kimlik numarası ve şifreleriyle sonuçları sorgulayabilecek.

You might be interested:  Sık sorulan: Bulutlar Nasıl Oluşur Okul Öncesi?

Lise bölüm seçimi nasıl yapılır?

Tercih işlemleri veli tarafından bireysel olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılabilecek. İnternetten başvuru yapamayan veliler ise form doldurulup imzalı olarak okul idaresine vererek, kendi adına okul idaresince de bireysel başvuru ekranından başvuru da yapılabilecek.

10 sınıfta alan seçimi var mı?

Öğrenciler Fen Liseleri Sosyal Bilimler Lisesi Anadolu Liseleri Anadolu İmam Hatip Liseleri Spor liseleri Endüstri meslek Liselerinden birini tercih eder ve ilk iki yıl ortak dersler ile okurlar. Tüm liseler kendi kuruluş amacına göre 10. sınıf sonunda alan seçimleri yaparlar.

Lisede alan seçimi ne kadar önemli?

Alan seçimi; lise hayatının, üniversite günlerinin ve meslek hayatının en önemli kararlarındandır. Alan seçimi yapmak, ilgi ve yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz, kendinizi ifade edebileceğiniz bir mesleği yapmaya karar verdiğiniz en önemli dönemlerden biridir. Kariyer Planlama sürecinin önemli ögesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *