Okuyucular soruyor: Okul Fobisi Nasıl Yenilir?

Okul fobisi nasıl olur?

Okul korkusu normal bir tepki olarak kabul edilebilir ve çocuğun yaşadığı duygu, fobi olarak değerlendirilemez. Ancak korku durumu bir haftadan uzun sürer, çocuğun okuldan soğumasını giderek artırır, okula gitmesi yönünde evde verilen tüm desteğe rağmen sonuç alınamaz ise okul fobisinden söz edilebilir.

Okul korkusunu nasıl yenebilirim?

İşte okul korkusunu yenmenin basit yolları;

  1. 1.Onu Anladığınızı Gösterin; Empati Kurun.
  2. 2. Okula Gitmek Zorunda Olduğunu Belirtin.
  3. 3.Öğretmenini Bilgilendirin, Tedbirli Olun.
  4. 4. Okulun Sosyal Yönünü Ortaya Çıkarın.
  5. 5.Şikâyetlerine Kulak Verin, İhmal Etmeyin.
  6. 6.Profesyonel Destek Alın; Oyun Ablası Seçin.

Okul fobisi neden oluşur?

Çocuğun ebeveynlerden birini veya başka bir yakınını kaybetmesi, aileden birinin hastaneye yatması, Anne-babanın uzun süren geçimsizlikleri, Okulda öğretmen ya da arkadaşlarınca küçük düşürülme, korkutulma, Ailede sosyo-ekonomik kriz halleri gibi nedenlerle çocuklarda okul korkusu gelişebilir.

Okul fobisi ne kadar sürer?

Okul korkusu çocuğun çeşitli nedenlerle 3 günden daha fazla süre okula gitmek istememesi, gitmeden önce çok söylenmesi, okula gittiğinde de eve gitmek için çok ısrarcı olması durumudur. Bu durum 1-2 hafta da sürebilir.

Okuldan neden korkulur?

Okul korkusunun nedenleri nelerdir? Öğretmen baskısı, öğrencinin okul ortamında başaramadığı ya da anlamadığı dersler konusunda eğitmen tarafından aşırı tepki gösterilmesi, uygun olmayan sınıf düzeni, arkadaş çevresinin alay etmesi gibi durumlar öğrencinin okul fobisini geliştirerek depresyona girmesine sebep olabilir.

Okul reddi nedir?

Okul reddi, çocukların anksiyete ve depresyon gibi duygusal sorunlar nedeni ile okula devam edememesi olarak tanımlanmaktadır.

You might be interested:  Bime Okul Malzemeleri Ne Zaman Gelecek?

Okul korkusu ne demektir?

Çocukda okulda oluşan yoğun sıkıntı ve huzursuzluk sebebiyle okula gitmekten kaçınma ve okulda yalnız kalamama ile süren duruma okul korkusu ( okul fobisi) adı verilmektedir. Her yüz çocuktan yaklaşık 4–5 tanesi bu tepkisini okul korkusuyla ortaya koyar.

Okul fobisi olan çocuğa ne yapılmalı?

Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *