Sık sorulan: E-okul Meslek Lisesi Alan Seçimi Nasıl Yapılır?

9 sınıf alan seçimi 2020 nasıl yapılır?

9. Sınıfa yeni başlayan öğrencilerimizin 26 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinden alan tercihi yapmaları gerekmektedir.

Lise bölüm seçimi nasıl yapılır?

Tercih işlemleri veli tarafından bireysel olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılabilecek. İnternetten başvuru yapamayan veliler ise form doldurulup imzalı olarak okul idaresine vererek, kendi adına okul idaresince de bireysel başvuru ekranından başvuru da yapılabilecek.

Lisede alan seçimi kaçıncı sınıfta 2020?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemesi ile beraber alan tercihleri artık 9. sınıfta gerçekleştiriliyor.

9 sınıf alan seçimi 2021 ne zaman?

9. ve 10. Sınıf öğrencilerimiz 7-18 Haziran 2021 tarihleri arasında alanlarına ait istedikleri dalları tercih edeceklerdir. Öğrencilerimiz bu işlemler için aşağıda bulunan Dal Seçim Formunu-EK-2 ‘yi doldurduktan sonra Okul İdaresine teslim ederek veya okula gelip EK-2 Formu okulda doldurarak dal seçimi yapacaklardır.

Mesleki ve teknik anadolu lisesi bölümleri nelerdir?

Bu liseler makine, bilgisayar, bahçecilik, gazetecilik, moda tasarımı, turizm ve otelcilik, gıda teknolojisi, mobilya ve süsleme sanatları gibi yüzlerce bölüm içerir.

9 sınıf tercih nasıl yapılır 2021?

Tercihler, “https://eokul.meb.gov.tr” internet adresinden veya herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulunun müdürlüğünden yapılabilecek. Tercihler ayrıca e-devlet üzerinden de yapılabilir. Yapılan tercihler ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: E Okul Sistemi Ne Zaman Başladı?

Lisede bölüm seçimi ne zaman 2020?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesine göre, Anadolu meslek liselerinde daha önce 10’uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçimleri artık rehberlik hizmetlerinin ardından 9’uncu sınıflarda yapılıyor. Bu yıl alan seçimi işlemleri 26 Eylül – 1 Ekim 2020 tarihleri arasında tamamlandı.

Lise alan seçimi nereden bakılır?

Lise alan seçim sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr/ adresi üzerinden açıklanacak. Öğrenciler e-Okul bilgileri ile giriş yaparak sonuçları öğrenebilecek.

Lise alan seçimi neye göre yapılır?

Lise seçiminiz size, seçeceğiniz alan ile ilgili küçük detaylar vermektedir. Mesela Fen Lisesi ‘nde okuyan birinin sayısal alandan başka bir alan tercihi yoktur. Bunun dışında, lise tercihi yaparken lisenin mezun grafiğine ve başarı ortalamasına bakarak değerlendirme yaparsanız eğer, ortalama bir fikriniz olacaktır.

Anadolu liselerinde hangi bölümler var?

Anadolu Lisesi mezunları; Sayısal alanından ( Tıp, Eczacılık, Mühendislik vb.), Eşit Ağırlık alanından (Hukuk, İşletme, Psikoloji vb.), Sözel alanından (Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Tarih vb.), Yabancı dil alanından (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim ve Tercümanlık vb.) birçok bölüme yerleşmektedir.

Alan seçimi nasıl olur?

Alana yerleştirme puanı, öğrencinin ortaokul sınıflarının yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %40’ı ile 9 uncu sınıf yılsonu başarı puanının %60’ı alınmak suretiyle elde edilecek toplama göre yapılacaktır.

Lise Sayısal Sözel ve Eşit Ağırlık ne zaman seçilir?

Lise öğrencileri dokuzuncu sınıf eğitiminden sonra, diğer 3 yıl sonrası için sözel, eşit ağırlık veya sayısal bölüm seçer. Bu yıllarda alacağı eğitim için ağırlıklı olarak hangi dersleri alacağına karar verir. Eşit ağırlık adı EA veya Türkçe-Matematik olarak bilinen TM adıyla da adlandırılır.

9 sınıf alan seçimi ne zaman açıklanacak?

LGS tercih sonuçları 26 Temmuz’da açıklanacak. LGS kapsamında lise tercihleri 5 Temmuz Pazartesi başlamıştı. 16 Temmuz saat 17.00’de sona erdi. 2021 LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme sonuçları, 26 Temmuz 2021 tarihinde “http://www.meb.gov.tr” adresinden ilan edilecek.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Okul Öncesi Öğretmenliği Okuyan Ne Iş Yapar?

Lisede sınıflar değişir mi?

Bazı okullarda idare her yıl sınıfları değiştiriyor. Onun dışında Anadolu liselerinde 11. sınıfta alan seçimi yüzünden mecburen değişiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *