Soru: Kyk Kredisi Okul Bitince Ne Zaman Kesilir?

KYK son sene hangi aya kadar yatar?

Son sınıf öğrencilerine burs/kredi ödemeleri haziran ayında sona erer.

Mezun olunca kyk bursu ne zaman kesilir?

KYK bursu veya KYK kredisi alan öğrenciler ilgili bölümün normal eğitim süresini tamamladıkları senenin Haziran ayında son ödemelerini alırlar. Özetle KYK burs ve öğrenim kredisi ödemeleri ekim ayında başlar, haziran ayında burs ve kredi ödemesi sona erer.

Öğrenim kredisi kac ay veriliyor?

Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayı sonunda ekim ve kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacak. Daha sonra ise KYK, ödemeleri TC kimlik numarasının son rakamına göre her ayın 6. ve 10. günleri arasında yapıyor.

Öğrenim kredisi alan tekrar burs başvurusu yapabilir mi?

Hayır. Ancak kredi aldıktan sonra KYK öncelikli öğrenci durumuna düşerseniz, KYK ‘ya başvurmanız halinde krediniz bursa dönüşür.

KYK Burs kaç yıl veriliyor?

KYK bursu normal öğrenim süresi boyunca verilir. Okulun uzaması durumunda KYK bursu devam etmeyecektir.

Öğrenim kredisi faiz var mı?

KYK borçlarının vaktinde ödenmesi halinde kredi faizi üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranında. Ödenemeyen KYK borçlarının gecikme faizine tabi olduğunu unutmamak gerek. Olağan dönem faizi ÜFE oranında; gecikme faizi ise aylık %1,40 ki bu oran yıllık %18,16’ya tekabül ediyor.

You might be interested:  Askeri Okul Nasıl Bir Yer?

Mezun olunca KYK kesilir mi?

KYK ‘dan burs veya kredi alan öğrenciler mezun olana kadar burs ve kredi almaya devam ederler. Ancak mezun olan öğrenciler 3 aylık yaz tatili süresince burs ya da kredi imkanından yararlanamaz.

Bursluluk hangi durumlarda kesilir?

MADDE 28 – (1) (Değişik: 10/9/2012-2012/3697 K.) Son sınıf öğrencilerinden, okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir.

Üniversite değiştirme burs kesilir mi?

Öncelikle üniversite değişikliği sonrasında KYK burs veya öğrenim kredinizin kesilmemesini istiyorsanız mutlaka KYK burs /kredi nakil başvurusu yapmanız gerekmektedir. Üniversite değişikliği sonrası süresi içinde e-Devlet üzerinden nakil başvurusu yapmazsanız eğer bursunuz kesilir.

Öğrenim kredisi borcu ödenmezse ne olur?

KYK borcu ödenmezse ne olur? KYK borcu ödenmezse günlük gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammıyla beraber borç şu şekilde hesaplanır: Alınan toplam kredi + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 gecikme zammı uygulanır.

KYK bursu geri odemeli mi?

Kısacası burs karşılıksız, kredi karşılıklı alınmaktadır. ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler, Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

KYK kredi iptal ettikten sonra tekrar alınabilir mi?

22.maddede KYK Öğrenim Kredisi alan öğrenci krediyi iptal ettirdikten sonra yeniden kredi alabilmek için Genel Müdürlüğe posta yoluyla dilekçe göndermek zorundadır. Bu metne göre dilekçe harici yeniden başvuru yapma imkanı bulunmamaktadır.

2 kez öğrenim kredisi alınabilir mi?

KYK kredilerinden yararlanmak için farklı kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Eğer okuduğunuz düzeyde ilk kez öğrenci iseniz kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Ancak ikinci kere aynı düzeyde eğitim alıyorsanız devlet kredisine başvuramazsınız. Ya da sınıfta kaldıysanız kredi almanız mümkün olmaz.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Okul Kütüphanede Kitaplar Nasıl Sınıflandırılır?

Kyk kredisine her sene başvuruluyor mu?

Burs/ kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır.

Kyk kredi uzatma dilekçesi nereye gönderilecek?

www. kyk.gov.tr internet adresindeki “ Dilekçeler ve Formlar” sayfasında örneği bulunan “BORÇ ERTELEME DİLEKÇESİ ” ( Dilekçe No 3) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ ANKARA” adresine göndermeleri gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *